„WILCZE JAGODY”: ANDRZEJ JAGODZIŃSKI I AGNIESZKA WILCZYŃSKA WYSTĄPIĄ W RADIOWEJ JEDYNCE

Ona – wspaniała wokalistka, on – genialny pianista. Oboje utytułowani i wielokrotnie nagradzani. Efektem twórczego spotkania Agnieszki Wilczyńskiej i Andrzeja Jagodzińskiego są „Wilcze Jagody”. Piosenki z ich wspólnej płyty zabrzmią w czwartek 5 grudnia tuż po godz. 20.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana w Warszawie w cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live!”.

„Wilcze Jagody” to 11 premierowych kompozycji Andrzeja Jagodzińskiego do tekstów Andrzeja Poniedzielskiego, Wiesławy Sujkowskiej, Stanisława Tyma i Jana Wołka. Warto dodać, że w roli autorki tekstów zadebiutowała również sama Agnieszka Wilczyńska. Nasza muzyczna przyjaźń trwa od 15 lat. Pierwszy koncert zagraliśmy w 2004, to były „Zaduszki Jazzowe” z muzyką Krzysztofa Komedy w Teatrze Nowym, który już właściwie nie istnieje, a my nadal gramy – mówiła wokalistka w „Muzycznej Jedynce”. Ten album to była naturalna kolej rzeczy. Nagraliśmy już kilka płyt w różnych konstelacjach: i z trio Andrzeja Jagodzińskiego, i z orkiestrami, i z dęciakami. Ktoś powiedział, że płyta w duecie to odważny ruch. Myślę, że to dlatego, że w pewien sposób jesteśmy na tacy, na widoku, pod lupą, pod mikroskopem. To niebywałe doświadczenie, bo przestrzeń, którą wypełniamy fortepianem i głosem, stanowi niebywałą chemię i niebywały rodzaj współpracy, „współsłuchania” i współtworzenia muzyki – dodała artystka. Cała rozmowa Pawła Sztompke z Agnieszką Wilczyńską do wysłuchania tutaj.

Agnieszka Wilczyńska jest wokalistką jazzową, laureatką pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Występowała m.in. na festiwalach: JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Złota Tarka oraz Jazz Hot Spring Festiwal. Za albumy: „Pogadaj ze mną” oraz „Krzysztof Komeda” z serii: „Wielcy Kompozytorzy Filmowi” otrzymała „Złotą płytę”. Album „Tutaj mieszkam” (2016 r.)zapewnił artystce „Fryderyka”.

Andrzej Jagodziński współpracował m.in. z Januszem Muniakiem, ze Zbigniewem Namysłowskim i z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim w „Czwartecie”. Grał również z Old Timers, Swing Session, String Connection, Quintessence, Big Warsaw Band. Od 1987 jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. Laureat „Fryderyka” w kategorii najlepsza płyta jazzowa za album „Chopin” (1993 r.) nagrany wspólnie z Adamem Cegielskim i Czesławem „Małym” Bartkowskim. W 2005 został uhonorowany przez ministra kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Wilcze Jagody” zostały docenione przez innych artystów. Urszula Dudziak nie kryje zachwytu nadwspółpracą Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wilczyńskiej. – Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński obdarowują nas piękną płytą. Cudowne teksty, zachwycające kompozycje Andrzeja, a głos Agnieszki wyczarowuje wyjątkowo głębokie emocje i wzrusza. Andrzej Jagodziński mistrz nad mistrze w akompaniamencie tej wspaniałej artystki. Płyta perełka.

Koncert Andrzeja Jagodzińskiego i Agnieszki Wilczyńskiej w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live!” poprowadzi Paweł Sztompke. Transmisja wydarzenia na antenie Jedynki tuż po godz. 20.00 w audycji „Tu jest muzyka”. Streamingna portalu Polskiego Radia. Zaproszenia na koncert do zdobycia na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl.